Okamžiky věčnosti

Digitální věk

Svět definitivně opouští starý osobní a analogový věk a vstupuje do věku virtuálního a digitálního. Vztahy a význam slova kopírování či sdílení se rychle mění. Podání ruky, gesta, posunky, vyřčená slova, osobní setávání, výměny dopisů a ručně psané písmo nahrazují ve velkém smajlíky, lajkování, SMS, e-maily, neosobní setkávání, virtuální vztahy a sdílení na dálku. Tradiční hodnoty začínají nahrazovat nové, univerzální a mutikulturní. Začínají se pomalu nastavovat pravidla politické korektnosti, tvořící jakýsi rámec toho, co je nově přijatelné a co ne, tj. nikoli na základě tradičních hodnot, ale nových, tzv. západních hodnot. Společnost ale ještě nic netuší a nijak jí to nerozděluje. Češi se těší na svůj velký "návrat do Evropy".

"Je to jednoduše čisté vydírání. EU v podstatě udržuje mnoho ze svých členů ve finančně oslabené situaci, pak jim nabízí 'pomoc' za podmínek, které jsou závažným porušením kultury a suverenity státu. Křesťané na celém světě jsou inspirováni maďarským úsilím postavit se sekulárnímu proudu v Evropě, který je proti životu a rodině."

P. Shenan J. Boquet, president Human Life International

2002 Ve IV. volbách opět vítězí ČSSD, v Praze se koná summit NATO a Koruna výrazně zpevňuje. Evropa zavádí i měnovou unii s novou měnu Euro i v hotovostním styku. Zeman odchází z politiky a Klaus z vedení ODS. Také Českou republiku zasahují katastrofální povodně (2002) - v Praze tisíciletá povodeň, největší pohroma v dějinách země. Největšími evropskými velmocemi jsou sjednocené Německo, následované Velkou Británií, Francií, Itálií, ve světě USA, Japonsko a Kanada (země G8), dále Rusko a Čína.

Vzniká evropská měnová unie s jednou společnou měnou Euro i pro hotovostní operace. Zároveň tak zanikají tyto národní měny: Belgický frank (BF, vznik 1832), Finská marka (FIM, 1917), Francouzský frank (FRF, 1360), Irská libra (IEP, 1927), Italská lira (ITL, 1862), Lucemburský frank (LUF, 1848), Německá marka (DM, 1948), Rakouský šilink (ATS, 1924), Nizozemský gulden (NLG, 17. st.), Portugalské escudo (PTE, 1911), Řecká drachma (GRD, 7 st. před Kr., novodobá 1833), Španělská peseta (ESP, 1868).

2003 Václav Havel, první postkomunistický československý a český prezident končí ve funkci a novým prezidentem je zvolen jeho velký kritik a oponent Václav Klaus.

Českou republiku po povodních z loňského roku zasahuje další živelná pohroma - nejteplejší léto za posledních 250 let a na zemi za 2000 let. Evropu sužují obrovské požáry, ve Francii umírá horkem 11 500 obyvatel. Je extrémní sucha a podzim přichází o měsíc dříve.

Technický pokrok se výrazně zrychluje, na trh přichází první opravdu výkonné domácí počítače, mobil již vlastní 65% obyvatel, objevuje se barevný displej i posílání MMS. Internet je již běžnou součástí velké části Čechů, i když zatím stále jen vytáčený. Na světě je propojeno již 600 miliónů PC. USA vstupují do Iráku a začíná válka.

2004 Česká republika s dalšími zeměmi nejen východní Evropy vstupuje do svazu evropských demokratických republik - Evropské unie a do NATO vstupuje dalších sedm nováčků. "Návrat do Evropy" a integrace do evropských struktur se završuje. Ve skutečnosti ale vůbec o žádný návrat do Evropy nejde, právě naopak. Nalákáni na dotace a příspěvky nastupujeme na vlajkovou loď nejbohatších, na Titanic samozvaných vládců. Přestože je lákadlo dotace zdánlivě výhodné, a vstupenky na palubu vypadají levně, jde o podvod a "dotace" jsou ve skutečnosti úplatky za to, že mohou s jinými zeměmi manipulovat podle svého. Mnozí již dnes chápu, že EU tu není pro nás, ale my pro ni, i když ještě v této době většina z nás věří, že jde o dobrý projekt. Přesto i dnes na toto vábivé volání slyší mnoho zemí a tak nechtějí zůstat "mimo hru".

Mobil u nás vlastní již prakticky každý a stáváme se v Evropě největšími milovníky mobilů a SMS zpráv. Objevuje se i první vysokorychlostní internetové připojení ADSL a následující rok je na světě propojeno již 900 miliónů PC. Asii postihuje obrovská živelná pohroma, vlna tam spláchne přes 200 tisíc lidí.

do našeho života vstupuje internet

2005 Životní úroveň roste a životní tempo kulminuje a začíná se zpomalovat. Lidé začínají být nasycení požitky a začínají si uvědomovat i jiné hodnoty. Přesto jsou stále náročnějšími materialisty, z paštikářů se stávají náročnější klientelou, která si více vybírá. Vyhledávají stále častěji i luxusní hotely, cestují do exotických zemí. Životní standard Čechů se začíná pomalu přibližovat západu. Kulturní úroveň však zdaleka ještě a tady zůstáváme ještě spíše na východě. Na západě se někdy v souvislosti s českými obyvateli objevuje označení burani.

2007 V V. volbách vítězí ODS (Topolánek). Vstupujeme do Schengenského prostoru bez hranic, ve volbách vítězí ODS a následující rok je Václav Klaus znovu zvolen prezidentem. Podle průzkumů češi ztrácí zájem o kulturu. Možná vlivem virtuálních realit.

2008 Slovensko vstupuje do eurozóny a přijímá novou jednotnou měnu EURO. Probíhají první testy projektu Globální vlády na lidech (ptačí a prasečí chřipka). Svět se potápí do hospodářské krize.

2009 S odřenýma ušima a na poslední chvíli vstupuje v platnost Lisabonská smlouva a také institut funkce prezidenta Evropské Unie. Brzy se nad ní však začínají stahovat mraky. Prezidentem USA je zvolen Barack Obama a mění se i vztahy s Evropu, které byly za prezidenta Bushe ml. poněkud napjatější.

Microsoft vydává po dlouhých osmi letech novou úspěšnou verzi OS Windows 7, která konečně začíná nahrazovat legendarní XP, neboť verze Vista z roku 2007 se ukazuje jako příliš náročná na výkon počítačů. Z těch se ovšem nyní stávají opravdová multimediální centra. A nejen z nich, také z internetových televizorů, smartphonů, iPodů a ultrabooků. Po počáteční euforií se ale zdá, že někteří mladí lidé jsou těchto vymožeností již přesyceni, mají příliš mnoho nadbytečných funkcí a není snadné se naučit je ovládat. Technický pokrok se v této oblasti za několik posledních let zrychlyl tak, jako nikdy předtím a také mnoho mladých lidí, kteří na počítačích už sami vyrostli, jej přestává stíhat sledovat a mnoho z nich si začíná uvědomovat, že jejich funkce a vymoženosti ke svému životu nepotřebují. Na světě je propojeno již 1,8 miliardy PC - jejichž počet se během čtyř let zdvojnásobil a stále roste, i když již výrazně pomaleji.

Duchovní vývoj lidstva se nedá zastavit a nyní již hrozí, že lidstvo brzy pozná pravdu o svém původu a naváže spojení s anděly. Tento vývoj má za cíl maximálně zpomalit a znemožnit projekt Chemtrails, která má lidstvo psychicky a mentálně utlumit, eliminovat, zvýšit nemocnost a úmrtnost. Také v nad územím České republiky je započato s masivními chemtrails postřiky s letadel. Do jejich paliva se přidávají jedy, zvl. aerosol pro zvýšení nemocnosti obyvatel, zvýšení zisků farmaceutickým firmám a pro rapidní redukci počtu obyvatel pro nadcházející období. Chemtrails mohou našlehávat také umělou oblačnost tzv. šlehačkovité mraky, které mohou způsobovat přívalové deště. Cílem je změnit globální atmosféru a připravit tak podmínky pro zahájení biologické války (nových smrtelných nemocí). Chemtrails jsou jedním s důležitých nástrojů pro přípravy na tajnou globální válku a světovou moc. Prokračuje také americký projekt geofizykální a psychotronické zbraně HAARP.

2010 V VI. volbách vítězí ČSSD (Sobotka), ale končí v opozici. Předseda ODS Topolánek i ČSSD Paroubek mizí z politické scény. Hospodářská krize ještě úplně neskončila a naopak klade otazníky nad některými zeměmi EU, budoucnosti Eura a celé Unie, otazníky, které jsou v roce 2011 stále aktuálnější.

Životní úroveň u nás ani více, než dvacet let po revoluci ani zdaleka nedosahuje západních zemí. Tam je nabídka od stejných firem zboží stále mnohem širší a také jeho kvalita je vyšší. U nás firmy používají levnějších, náhražkových surovin a spoléhají na to, že domácí zákazníci ještě nejsou tak nároční, jsou skromější a menší nabídka s nižší kvalitou jim postačí, což se také potvrzuje. Přes několikanásobně nižší platy jsou také ceny u nás mnohdy vyšší, nejen u mobilních operátorů, a tak češi nezřídka jezdí nakupovat do Německa a Rakouska nejen díky většímu výběru, vyšší kvalitě, ale také kvůli nižším cenám.

Facebook se stává fenoménem internetu, závislých lidí nejen na sociálních sítí a virtuálních kamarádech stále roste. Na světě je propojeno již přes dvě miliardy PC, ale jejich růst jejich počtu se již výrazně zpomaluje. Navíc dochází také adresy DNS. Zakladatel Facebooku je vyhlášen osobností roku 2010. Stále více dětí má v době SMS zpráv a počítačů problémy s psacím písmem. Na některých školách se proto jeho výuka ruší a vyučuje se jen tiskací písmo (Comenia Script). Ve věku počítačů významně klesá fyzická zdatnost dětí a mládeže, mnoho z nich neumí ani plavat. Slábne i jejich paměť a úroveň základních znalostí.

Přistěhovalci Během let 2005-10 prudký nárůst cizinců v Praze - počet přistěhovalců - cizinců s legálním pobytem v ČR tvoří již 13% obyvatel města. Celkový poměr cizinců bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší. Z města kultury se tak trochu stává multikulturní džungle s nejvyšším počtem cizinců, ale i důchodců, vysokoškoláků, ateistů a lidí bez vyznání (celkem 82%).

V Evropě raketově stoupá počet muslimů. V Británii se jméno Mohamed stává nejpopulárnějším mužským jménem. Počet obyvatel Moskvy tvoří z 10% muslimové, v Nizozemí celkově 20% a v největších nizozemských městech jako Amsterodam a Rotterdam tvoří arabové již celou třetinu. Počet obyvatel světa dosahuje sedmi miliard.

Naše civilizace prodělala v posledních 20 letech neuvěřitelný technický prokok. Počítače dnes obsluhují vše, máme v nich vše, máme v nich uložený někdy i celý náš život, práci i zábavu. Jsou komunikačním prostředkem, který je dnes schopen nahradit všechny ostatní, takže nic jiného prakticky už nepotřebujeme.

Počet věřících v ateistické ČR klesá na dlouhodobé minimum - podle agentury STEM věří v Boha jen 12% lidí (praktikujících je 7%) a 20% věří v nějakou vyšší bytost (Evropský průměr podle Eurostatu je 23% věřících v Boha a 53% v nějakou vyšší bytost). Zároveň však klesá počet přesvědčených ateistů a stoupá počet těch, kteří věří v "něco nad námi".

Kultura singles a sexuálních kamarádů - obliba nezávazných vztahů ze zvyšuje. Zatímco dříve se mluvilo o poklesu morálky a těmto lidem říkalo děvky, kurvy apod., dnes se používá moderní název přijatý z anličtiny - kultura singles. Většinová společnost tento styl nevnímá již jako něco pokleslého či nemorálního, ale jako standard. Podle nejnovějších statistik až třetina svobodných žen využívá k sexu běžně kamarády. Rozdíl mezi původními významy slov přítel, kamarád nebo milenec mizí, všechna tři slova mohou označovat jakéhokoli partnera, se kterým je možný sex. Nejen obecná, ale i politická scéna se stále více vulgarizuje.

Za posledních deset let dramaticky stoupá rozvodovost a přesahuje již 50%, což je obrovský kontrast oproti dřívějším dobám, kdy počet rozvodů tvořilo jen nepatrné procento. Manželství je v chápání moderních čechů spíše překonaná instituce a pokud do něj vstupují, odkládají ho na stále pozdější dobu. Stále více lidí raději dává přednost náhodným vztahům, před hledáním vážného vztahu pro život anebo vážný vztah odkládají do stále pozdější doby. Roste počet "singles" - trvale nezadaných a roste promiskuita - průměrný počet sexuálních partnerů u mladých lidí stoupá až na deset.

Až třetina školáků základních škol již provozuje nezávazně sex, stále aktuálnějším problémem je vedle zneužívání dětí také prostituce dětí a falešná udání dětí na vymyšlená znásilnění. Sex se stává i pro děti na internetu jen nevinnou zábavou a děti se stávají předčasně dospělými. Dramaticky se rozšířil mezi dětmi kouření. Zatímco za normalizace děti poprvé ochutnali cigaretu až v 15 letech, dnes je to podle statistik obvykle již v 10 letech. Polovina školáků základní škol kouří a podobné je to také s alkoholem.

Odkládání dospělosti Následující slova napsal ve své reportáži o USA pro Hospodářské noviny Daniel Lanýž. Odkládání dospělosti není naší specialitou ani novými možnostmi po revoluci, jak se snaží přesvědčovat sociologové, ale novým životním stylem a krizí tradičních rodinných hodnot, která je globálního charakteru. Rostou projevy infantility a nezralosti u dospělých lidí dokonce i na nejvyšších místech, což vidíme i při zasedání vlády. Je pravděpodobné, že stejné příčiny a kořeny má i pedofílie - zneužívání dětí a násilí na nich.

"Američanům se zalíbilo nezávazné mládí a sčítání vám třeba také odhalí, že Amerika stále později dospívá. Alespoň podle měřítek sociologů, kteří podmiňují 'přechod do dospělosti' pěti ukazateli - dokončením školy, odchodem z domova, finanční nezávislostí, svatbou a dětmi. Američané všechny tyto věci odsouvají do pozdějšího věku. Na začátku 70. let se ženy poprvé v průměru vdávaly ve 21 a muži ženili ve 23 letech. V roce 2009 to bylo 26 a 28 let. V roce 1960 překonalo všech pět výše zmíněných mezníků 77 procent žen a 65 procent mužů do 30 let věku. Dnes to není ani polovina žen a pouze slabá třetina mužů. Američanům se prostě stále více a déle líbí nezávazné mládí".

Sociologové stále tvrdí, že hlavní příčinou tohoto trendu jsou nové možnosti seberealizace, které u nás za minulému režimu nebyly. Tady ale jasně vidíme, jaký je to nesmysl, protože na západě žádný komunistický režim nebyl... Někteří však už ale připouští, že je to změnou hodnotového žebříčku společnosti, jak uvádí Jiří Vavroň pro deník Právo:

"Manželský svazek navíc není často brán jako spojení rovnocenných jedinců. Partner je někdy považován za zboží – když zrezne, je třeba jej vyměnit za nový model... Společnost je zaměřená na výkon, nikoli na ideály, lidé jsou hodnoceni podle majetku. Proto si dávají často nerealistické cíle, a raději staví dům, než by se snažili kultivovat mezilidské vztahy".

Virtuální realita se stává doménu moderní doby. Vlivem virtuálního světa a her se rychle snižuje jejich pud sebezáchovy, ztrácí schopnost rozlišovat mezi virtuálním a reálným světem. Problém šikany a agresivity dětí na školách nemizí, naopak se rozšiřuje o tzv. kyberšikanu. Množí se případy šikany i u nejmenších dětí. Výrazně roste také agresivita a násilí v rodinách, poradny psychologů jsou přeplněné. V ČR končí "baby boom" a opět výrazně klesá porodnost, rodí také stále starší ženy a roste počet vrozených vad.

Pokračovat