Okamžiky věčnosti

Na křižovatce dějin

Závěr období mezi starým a novým světem

2011 Hospodářská krize a krize Evropy, která začala konce roku 2008 se nadále prohlubuje a ukazuje se, že svět i Evropa se ocitá na křižovatce. Kam bude směřovat budoucí svět, ekonomické a politické uspořádání? Jaké budou naše duchovní a tradiční hodnoty? Jaký bude jejich význam? Kam směřujeme? Jaká bude ochrana našeho soukromí při stále dokonalejších špehovacích technologiích? Zůstane internet svobodným médiem nebo bude kolonizován? Každá krize může být ale i novým začátkem, ne jen cestou do pekla. Pokud se z ní poučíme. Mimo jiné nám totiž ukazuje, že současný ekonomický systém není dobrý, není spravedlivý a že jsme do značné míry jeho otroky.

Probíhá testování psychotronických zbraní na dálku zabíjející nebo ovládajících mysl a chování na dálku - zkoušky na zvířatech a jejich hromadné úhyny po celém světě, ptáci padající z nebe, ryby, kraby vyvržené na pobřeží, hromadný úhyn včelstev po celém světě. Na jaře je vpuštěna do oběhu nově vytvořená bakterie schopná odolávat antibotikům - speciální typ E.coli.

Největší Evropské země poprvé otevřeně a oficiálně přiznávají, že ideál multikulturní společnosti, který se stal spíše alibistickou zástěrkou vlastního duchovního úpadku selhal a že je nutné, aby se Evropa více zasadila o obranu vlastních duchovních a kulturních kořenů. Mezitím ovšem vliv Islámu v Evropě zaplavované přistěhovalci z východu stále sílí. V Čechách sílí nepokoje v oblastech výrazně osídlených Romy.

V Africe a na předním východě sílí nepokoje vyvolané hladem a chudobou. Také ve vyspělých zemích se rozdíly mezi bohatými a chudými stále zvětšují. Velkým problémem se stává také důchodová reforma a stále klesající podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva. I přes původní počáteční oživení světová hospodářská krize stále nekončí, právě naopak. Během posledních let dramaticky stoupl počet exekucí, kterých za rok 2010 bylo v České republice již více než 700 000 (tj. téměř každý 10 člověk). Počet bohatých celosvětové stále roste, stejně tak jako chudých, zatímco podíl střední třídy se stále snižuje. Společenské napětí roste v Americe i v Evropě, sílí protesty proti globálnímu kapitalismu.

S Petrem Nečasem přišel do české politiky opravdový nečas. Spolu s ním padla nejméně oblíbená a nejzkorumpovanější vláda v porevolučení historii ČR. Českou politickou scénou otřásají největší skandály od roku 1989. Na světlo vycházejí skutečné mafiánské praktiky z provázanosti politiky a byznysu, kdy politika je ve skutečnosti jen hra na demokracii a divadlo pro voliče. Politoložka Dagmar Dvořáková mluví o tom, že česká politika je v katastrofálním stavu, že šéfové politických stran jsou bezmocní a že zemi řídí kmotři. Prestižní týdeník The Economist píše, že čeští politici si užívali po dvě desetiletí jízdu na vlně opojení mocí, stali se arogantními a zkorumpovanými. Podobné kritické hlasy, které označují český politický systém za “zahnívající stranokracii”. Čeští politici mají špatné renomé nejen v Česku, ale i v zahraničí. Podle statistik Transparency International se Česká republika na žebříčku zkorumpovanosti států pohybuje na stejné úrovni jako Saúdská Arábie.

Ve světě sílí odpor proti globální ekonomice a kapitalismu, které policie tvrdě potlačuje, podobně jako sílící hnutí za svobodu a demokracii v arabských zemích. Mluví se o tom, že svět se ocitá na pokraji rozhodující dekády své existence a kapitalismus v největší krizi ve své historii. Zatímco západní svět se topí v hluboké krizi, Čína sebevědomě posiluje své postavení a hrozí válkou proti USA. Zdá se, že lidstvo se zahá na dno své existence a ocitá se pomalu na křižovatce svých dějin - na prahu globální revoluce.

„Je evidentní, že vzniklo nové pseudonáboženství či ideologie jakéhosi evropského panevropismu, který chce vytvořit sociálně inženýrsky nový společenský řád, nový společenský systém.“

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Mnoho lidí je hluboce zklamáno současným politických vývojem, ale i tím, jakým směrem kráčí vývoj v celé unifikované Evropě. Začnou politici skutečně naslouchat občanům nebo občanská společnost a demokracie znovu zanikne a bude třeba další a nové revoluce? Nejen česká společnost se ale ocitá na rozcestí, celý globalizovaný svět se ocitá na křižovatce svých dějin. Pokračuje stagnace až propad celé americko-evropské ekonomiky a roste pouze Rusko, Asie a Jižní Amerika.

Rok 2011 přinesl nebývalé množství nejrůznějších přírodních katastrof včetně záplav v Thajsku nebo tornád a požárů v USA. Ve Spojených státech ještě nikdy nebylo zaznamenáno současně tolik různých katastrof jako letos. „Jsem meteorologem třicet let a nikdy jsem neviděl rok podobný roku 2011 co do počtu ohromujících extrémních jevů,“ uvedl Jeffrey Masters a dodal: „Když se podívám na historické záznamy, které sahají do 19. století, nemohu najít nic srovnatelného." „Změnili jsme značně atmosféru - a to víme bez stínu pochybností,“ řekl klimatolog Benjamin D. Santer.

2012 Smyčka kolem světa se utahuje a budování totalitní globální vlády pokračuje. Americký prezident Barack Obama podepisuje zákon o stanném právu, který umožnuje vládě jednat mimo ústavu a občany vystavit perzekuci bez jejich možnosti se hájit. Svobodná internetová síť se stává zásadní překážkou pro další budování totalitního Nového světového řádu. Co s ním? Bude vypnut či cenzurován a kolonizován, zkolabuje nebo bude "zkolabován"? Nebo zůstane svobodným virtuálním prostorem pro každého? Americký kongres projednává pod záminkou internetového pirátství revoluční zákon, který zásadně omezující svobodný internet. Boj o svobodu a demokracii stále přitvrzuje. Zůstane internet svobodný, nebo jeho virtuální prostor bude postupně kolonizován?

Padají návrhy také na úplné zrušení papírových peněz a placení v hotovosti a založení bezhotovostního virtuálního finančního systému, např. Bitcoin. Jeho výhodou má být nezávislost na bankách a "úplná anonymita". Jsou rušeny anonymní SIM karty (u nás se uvažuje zatím jen o jejich povinné registraci na majitele). Dále pokračuje zavádění čipových technologií umožňující kontrolu a sledování.

V Maďarsku začala platit nová ústava, která mimo jiné zmiňuje křesťanství jako základ národní identity, deklaruje, že dítě si zasluhuje ochranu od okamžiku početí a podporuje manželství jako životní společenství jednoho muže a jedné ženy. Evropská komise vydala prohlášení, ve kterém hrozí, že podnikne kroky proti Maďarsku kvůli jeho nové ústavě. Masové demonstrace proti Unii se šíří Evropou, v Budapešti protestuje 500 000 obyvatel, ale oficiální média o nich mlčí nebo je bagatelizují. V Rumunsku zuří občanská válka, občanské nepokoje a demonstrace se šíří mnoha městy. Stranou nezůstává ani Chorvatsko a Polsko, kde se rovněž shromažďují statisíce lidí a pálí se vlajky EU.

Stále více lidí začíná chápat, že projekt Evropské Unie se stává přežitkem, slepou uličkou bez budoucnosti - ukazuje se, že nebyl dobrým projektem a její negativní aspekty převážily to dobré. Vlajková loď "sjednocené Evropy" Evropská Unie a její neosocialismus se stal totiž významným nástrojem manipulace na ekonomické, kulturní i duchovní úrovni a její završuje hospodářský, kulturní i duchovní úpadek. Evropa a Evropská unie se ocitá na křižovatce. Co bude dál, zanikne nebo převáží eurofederalismus a budování evropského superstátu? Nebo se tranformuje a stane se únii méně politickou a více ekonomickou?

2013 V České republice se konají první přímé volby prezidenta, které polarizují společnost na dva tábory. Na ty, kteří se obávají prohlubování sociálních rozdílů a orientace Země na západ a globálních struktur a na ty, kteří se obávají socializace a orientace země na východ. Je zřejmé, že ti první volí Miloše Zemana, protože cítí nespravedlnost a nespokojenost se současným vývojem kapitalismu, zatímco Karla Schwarzenberga volí především silní odpůrci komunismu a lidé dobře sociálně zajištění, kteří si nepřejí žádné velké změny. Převahu získává první tábor a Miloš Zeman tak s 10% náskokem vítězí.

Významná je však i třetí skupina voličů - těch, kteří nevolili vůbec, protože jejich favorit nepostoupil, voličů, kteří mají jiný, vyhraněný názor nebo naopak těch, kteří jednoduše podhleli kampani, protože vlastní názor nemají vůbec. Zdá se ale, že po smrti Václava Havla a po skončení prezidentského mandátu Václava Havla je Miloš Zeman logickým završením jedné etapy našeho vývoje, která znamenala přechod od minulého režimu, k režimu novému.

Papež Benedikt nečekaně odstupuje. Novým papežem se stává František, který je nečekaně otevřený a bourá dosud zavedené hranice, ve snaze přiblížit církev světu. Sleví kvůli tomu z postojů, které církev dosud zastávala? Nebo má připravit půdu pro antipapeže - posledního papeže církve, který bude mít za úkol církev zapojit do globálního programu projektantů Nového světového řádu? I tom konspirátoři spekulují.

V Evropě je prosazována nová - genderová ideologie. Francií hýbe připravovaný návrh zákona o manželství homosexuálů a o adopcích jimi. Má společnost směřovat k liberalismu nebo se držet tradičních hodnot, jejichž základem je rodina? Společnost je rozdělena půl na půl, téměř 400 tisíc lidí demonstruje proti změnám a přes 100 tisíc na podporu homosexuálů. Nově se nemá uvádět kdo je matka a otec dítěte, ale pouze kdo je "rodič 1" a kdo je "rodič 2". Některé země zavádí adopce dětí homosexuály a zavádí třetí, neutrální pohlaví.

Po pádu nejméně oblíbené vlády Petra Nečase v historii ČR jsou vypsány předčasné volby, ve kterých vítězí ČSSD, před ANO Andreje Babiše, KSČM, TOP9, ODS, Úsvitem Tomia Okamury a KDU-ČSL. Bývalé vládní strany zažívají debakl, ODS dokonce výprask a někteří její členové opuští potápějící se loď. Hned po volbách se však dostává do krize i ČSSD, kterou sužuje vnitrostanický boj. Zdá se, že nastává krize demokracie a končí polistopadová politická éra, jejíž postupný úpadek a deziluze z porevolučního vývoje začal již v roce 1997, tzv. "blbou náladou". Ideály z roku 1989 se definitivně rozplývají.

foto ČTK/AP

Kyjevané provedli revoluci a svrhli svého proruského prezidenta, kterého si předtím sami svobodně zvolili. V reakci na to Rusko zabralo Krym. Novým prezidentem byl zvolen Porošenko. Vládní volby se na Krymu ani v části východní Ukrajiny nekonaly. Ve zbytku východní Ukrajiny nemá podpora nové vlády ani nadpoloviční většinu, naopak na západě má více, než 2/3 podporu. Ukrajina je rozdělená a v patovém stavu. Stala se teritoriem, o který se přetahuje západ s Ruskem. Vede se válka sankcí, která občas připomíná novou studenou válku.

2014 Na východní Ukrajině po celý další rok pokračují nekonečné boje mezi separatisty a vládou v Kyjevě. Kyjevané provedli revoluci koncem roku a svrhli legálně zvoleného prezidenta. Narazili však na odpor východních Ukrajinců - etnických rusů, kteří novou vládu v Kyjevě neuznali a vyhlásili si samostané státy. O přímou vojenskou konfrontaci mezi západem a Ruskem nikdo nestojí, avšak západ i Rusko v této oblasti neřímo intervenují. Propagandistická válka pokračuje.

Nový český prezident Miloš Zeman stále budí emoce. Mnohým se nelíbí, že si dělá takřka co chce, chová se jako monarcha a zkouší trpělivost ostatních. Mnozí to ale zase naopak chválí a podporují ho. Je obrazem nás samých a naší doby a nenastavuje nám jen zrcadlo?

Nejbohatší teroristická organizace Islámský stát děsí svět a zíslává si stále větší podporu mezi mladými, které verbuje dokonce i v Evropě. USA a někteří spojenci vedou válku proti IS. Teroristé ohrožují i území států EU a NATO. Bombardování ze vzduchu nestačí. Je to odezva na naší snahu o mírumilovnou multikulturní společnost a selhává? V Evropě výrazně roste počet přistěhovalců, zvl. muslimů z arabských zemí. K jejich radikalizaci není ani v Evropě daleko. Většina muslimů k Islámskému státu mlčí. Nelíbí se jim, co tito fanatici dělají, ale zároveň je ani neodsuzují. Mnozí evropané v tom vidí jako jejich tichou podporu proti křesťanským zemím. Navíc terortisté jsou vybaveni nejmodernějšími zbraněmi americké armády, které jim prá prodává i sama Irácká vláda, i když proti nim bojuje.

2015 V tomto roce IS posiluje své postavení a stává se již vážným ohrožením pro celou Evropu. Islamisté o sobě dávají vědět již v lednu útokem na Pařížskou redakci deníku, jeho karikatury proroka Mohameda mají bojovat za hodnoty západu. Všichni volají "je suis Charlie".

Prezident Zeman posiluje opět své postavení, navzdory kritice a útokům na svoji osobu. Sílí napětí mezi tzv. rusofily a pražskou kavárnou - příznivci Karla Schwarzenberga, který na podzim odchází z funkce předsedy TOP09. Zeman se nestaví jen proti rusofobům, ale za lepší ochranu Evropy a státu proti migrantům, za což je terčem kritiky zase u humanistů a bojovníků za lidská práva.

Začátkem léta dochází k prudkému nárůstu uprchlíků, nejdříve lidí prchajících přes Itálii do Velké Británie a později přes Řecko do Německa a Švédska. Evropu zavaluje vlna téměř milionu migrantů, kterým Německá kancléřka Angela Merkelová slíbila pomoci. Německo a Švédsko však začínají kolabovat a virtuální prostor Schengenu se začíná rozpadat. Bezpečnostní situace se výrazně zhoršuje, k čemuž přispěl i další a ještě větší masakr v Paříži způsobený islámskými teroristy.

Zatímco v případě dluhové krize Řecka se nakonec podařilo nalézt jakési řešení a na tahu je nyní nová Řecká vláda, budoucnost společné měny je stále nejistá, stejně jako EU a Schengenu. Události na Ukrajině se dostávají do pozadí, tamní zamrzlý konflikt už málokoho zajímá, navíc se ukazují velké problémy s tamním transformačním procesem a nejistý je osud i nové Ukrajinské vlády vedené Petrem Porošenkem. Evropa je zcela zaměstnána bojem s IS, Rusko se zapojuje do bojů v Sýrii a vše komplikuje i napětí mezi jím a Tureckem díky sestřelení ruského bombardéru. Turecko - člen NATO navíc bombarduje Kurdy, kteří bojují proti IS, stejně jako EU. Navíc obchoduje i IS a tím ho ekonomicky podporuje. Západ však Turecko silně potřebuje a tak mu posílá miliardy, ruší mu víza a slibuje sbližování s EU, navzdory jeho nedemokratické vládě.

2016 Ukazuje se, že svět stále stojí na křižovatce, v jakémsi mezidobí mezi starým srozumitelným analogovým bipolárním světem, který již skončil a novým roztříštěným, multipolárním digitálním a atomizovaným světem, které ještě zcela nezačal a o kterém nikdo neví, jak bude vypadat, jaký bude mít řád a jaké hodnoty v něm budeme vyznávat.

Teroristické útoky se množí, Evropská integrace a federalizace Evropy narazila na své limity, Velká Británie odchází z EU, na scénu se dere nový americký prezident a vůdce starého světa, Donald Trump. Nová americká vláda už nechce hrát roli světového četníka a mezi USA a Evropou to začíná poněkud skřípat. Zdá se, že časy kdy se Evropa jen vezla, jsou pryč.

Západní společnost je nadále hluboce rozdělená na ty, kteří svoji jistotu vidí v pořádcích starého tradičního světa a ty, kteří si zidealizovali a vysnili nový a globalizovaný svět. A do toho tu máme přetrvávající napětí mezi západem a Ruskem. Migrantskou krizi se podařilo zmírnit, díky dohodě se nevypočitatelným Tureckem, ze kterého se stává totalitní muslimský stát, rozhádaná EU ovšem na ochranu svých hranic neudělala nic a spoléhá se na dohodu, takže časovaná bomba stále tiká. Tzv. Islámský stát sice ztrácí na síle, ale ekonomická migrace a konfrontace mezi západními a muslimskými hodnotami se ukazuje přesto stále aktuálnější.

2017 Svět stojí stále na rozcestí a především EU. Zdá se, že nový francouzský prounijní prezident situaci značně uklidnil, ale je otázka, zda rozpad EU jen neoddálil. O reformě unie se stále jen hovoří, ale nikdo neví, jakou cestou dál. Cestou žádných reforem nebo jen kosmetických? Cestou tzv. vícerychlostí unie nebo federálního státu? A jak sjednotit rozdělenou společnost? Jak odstranit demokratický deficit fungování unie a její oddělenosti od běžných občanů, aby se zbavila nálepky klubu bohatých? Je jasné, že to půjde jen těžko. Asi tak těžko jako reformy komunistů na konci 80. let. Z našeho velkého návratu do Evropy v roce 1989 tak stále zůstávají jen nenaplněná očekávání.

I téměř 30 let po revoluci jsme stále občany II. kategorie. Naše životní úroveň se sice zvedla možná o něco rychleji, než kdyby ke skutečné revoluci nedošlo, nicméně ne ta rychle, aby to znamenalo dohánění bývalých nesocialistických zemí. Často se mluví o tom, jak se u nás za posledních deset let zvedly platy - jenže za stejnou dobu se zvedly i v Německu - jenže ne o pár tisíc Kč, ale asi o tisíc Eur. Rozdíly mezi našimi a jejich platy se nejen nesnižují, ale naopak stále zvětšují (!) Jediné v čem západ usilovně doháníme je naopak výše cen - zejména nemovitostí. Naše země se sice dávno začlenili do západních struktur" (nebo chcete-li "vrátily se do Evropy"), ale asi dvě skutečné opravdové změny, které nám přinesla revoluce, je možnost cestovat a říci i odlišný názor - pokud to někoho zajímá. Všechny ostatní změny - troufám si říct - jsou do značné míry relativní, protože nevíme, kam by náš vývoj směřoval, kdyby k revoluci nedošlo, anebo zůstala jen na půli cesty. Možná by pokračovala přestavba, možná bychom kráčeli čínskou cestou, bylo by zavedeno "tržní" hospodářství a možná bychom mohli i jako Číňané cestovat a ve výši platů dohánět západ ještě rychleji - je totiž reálné, že Čína dožene západ rychleji, než my ve východní Evropě dnes. (Viz - Čínské dělnické mzdy.

Co nám tedy skutečně přináší členství v západních strukturách, bez něhož bychom údajně byli ještě mnohem chudší? Spíše se zdá, že bohatý západ si nás koupil. Veškeré naše národní zlato, včetně automobilky Škoda jsme mu prodali. Stal se z nás jeho služebník - levná pracovní síla a montovna pro jeho produkty. To jsme dokázali za téměř 30 let po revoluci. Můžeme se tedy alespoň těšit ze svobody projevu a cestování. To, že bychom začali být chápáni západem jako součást vyspělé Evropy, to je však stále v nedohlednu. Evropa tak i dnes zůstává svým způsobem stále rozdělená a rozdíly mezi kvalitou potravin u nás a tam, to je jen špička ledovce. Stejně jako neporozumění v přístupu k migrantům. Sny o našem návratu do Evropy se totiž ani zdaleka nenaplnily. Útěchou nám však může být, že díky našim bídným platům a sociálním dávkám se k nám migranti nehrnou.

Soumrak indoevropské kultury podle demografických studií

2010 Během let 2005-10 prudký nárůst cizinců v Praze - počet přistěhovalců - cizinců s legálním pobytem v ČR tvoří již 13% obyvatel města. V Evropě výrazně stoupá počet muslimů. V Británii se jméno Mohamed stává nejpopulárnějším mužským jménem. Počet obyvatel Moskvy tvoří z 10% muslimové, v Nizozemí celkově 20% a v největších nizozemských městech jako Amsterodam a Rotterdam tvoří arabové již celou třetinu.

2020 Podle odborníků je reálné, že se v této době ateistická a totalitní Čína stane světovou nevětší světovou velmocí, čímž předstihne USA a potažmo indoevropskou civilizaci. Začne diktovat světu a řídit jej, bude to soumrak epochy bílé rasy?

2025 1/3 všech obyvatel Evropy a USA budou podle demografických studií muslimové a Islám již několik let největším náboženstvím světa.

2050 Evropa a Severní Amerika se podle demografických průzkumů stanou muslimskými kontinenty a Islám bude mít vládnoucí a rozhodující úlohu. Stanou se muslimským teritoriem bez válek a dobývání, neboť euroamerická civilizace vymírá. Průměrná porodnost je zde 1,3 dítěte na jednu ženu, zatímco pro pouhé udržení současného stavu je třeba více než 2,1 dítěte. Průměrné porodnost v muslimských rodinách je více než 8 dětí na jednu ženu. Postupný zánik křesťanské civilizace je v Evropě a Severní Americe podle vědců během několika desítek let nevyhnutelný a nelze jej zastavit - pokud se nestane něco zcela mimořádného.

Pokračovat